Równowaga – A. Głyda

Tytuł:Równowaga. Jak ogarnąć dietę i odzyskać spokój
Autor:Agata Głyda
Wydawnictwo:Publicat
Ilość stron:232
Rok wydania:2021

Utrzymanie równowagi w diecie nie wydaje się być jakimś szczególnym celem diet, intensywnych treningów i „brania się za siebie”. Dążenie do utrzymania szczupłej sylwetki ma wiele dróg. Niestety, mimo coraz bardziej dostępnych informacji o zdrowym stylu życia na arenie medialnej jak grzyby po deszczu pojawiają się informacje i strategie działania, które oferują szybkie, drastyczne, wypaczone metody oparte na walce ze ciałem, wyrzeczeniach, głodówkach.

Na szczęście nie znajdziecie tego w tej książce. „Równowaga. Jak ogarnąć dietę i odzyskać spokój” to pięknie wydana, pisana lekkim i obrazowym językiem książka, która wprowadza czytelnika w świat psychodietetyki. Autorka pokazuje szczególny obszar życia – diety i psychologii oraz wzajemnej relacji tych dwóch sfer. Promowane przez nią podejście do odżywania jest elastyczne, oparte na życzliwości i uważności w stosunku do własnych potrzeb, które ma udowodnione naukowo długoterminowe efekty.

Patrząc na tą pozycję z perspektywy specjalisty śmiało mogę polecić ją każdemu – niezależnie od tego czy aktualnie zmaga się problemami żywieniowymi czy nigdy nie miał żadnych nieprzyjemnych przygód z odżywianiem. W  tej książce, która zbudowana jest w formie poradnika samopomocowego znajdują się nie tylko praktyczne ćwiczenia dla osób, które zmagają się z problemami w relacji z jedzeniem ale można odnaleźć w niej także wyjaśnienie wielu zjawisk i mechanizmów, których często nie jesteśmy świadomi – przykładowo:

błędne koło odchudzania,

kultura diet,

mity żywieniowe,

wpływ mediów czy rodziny na to, jakich wyborów żywieniowych dokonujemy.

Autorka przybliża także najczęściej występujące  problemy z odżywianiem, pojęcie zdrowej ciałożyczliwości oraz potrzebę dbania o zdrowie psychiczne, która często przekłada się na to jak wygląda nasze odżywanie. To co najbardziej mnie urzeka w piórze autorki to brak szukania krzywdy i winy w relacji z jedzeniem, treści pełne merytorycznych informacji ale przekazane w sposób, który nie odstrasza naukowością języka i pojęć. Treść książki jest pełna otwartości, zrozumienia i ciepła dla czytelnika, niezależnie w jakim momencie w relacji z jedzeniem się znajduje. Kolejnym elementem są piękne ilustracje pani Joanny Wojniłko, które umilają bycie w książce.

Opisane w książce zasady, podejście do relacji z jedzeniem jest mi jako psychologowi i psychodietetykowi szczególnie bliskie, dlatego tym bardziej cieszę się, że powstała książka, którą bez obaw będę mogła polecać pacjentom jako punkt odniesienia i obraz tego jak wygląda zdrowa relacja z jedzeniem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: