Czytelnia

Wiedza bez czynu jest jak śnieg w gorącym piecu.
– H. Jackson Brown

Dziecko w epidemii – co robić by zmniejszyć lęk?

Obecnie nasza wyporność psychiczna – czyli to ile emocjonalnie trudnych spraw możemy udźwignąć –  jest ograniczona.  Niepewność co do przyszłości, lęk przed chorobą, zmiany finansowe, ograniczenia kontaktu społecznego dotykają nie tylko dorosłych ale także dzieci, które ze względu na swoją niedojrzałość, poziom rozwoju psychospołecznego mają mniejsze możliwości radzenia sobie z lękiem ale także inaczej interpretują…

Brak koncentracji na jedzeniu – czy to już jedzenie intuicyjne?

Bardzo dużo mówi się o tym, że koncentrowanie się na jedzeniu przynosi pozytywne efekty.  Nie można zaprzeczyć, że zainteresowanie odżywianiem (oczywiście z przełożeniem wiedzy na praktykę) przekłada się na poprawę stanu zdrowia nie tylko fizycznego ale i psychicznego.   Koncentrowanie się na jedzeniu może być świadomym procesem – kiedy staramy się w większym stopniu koncentrować…

O czym chcą rozmawiać nastolatki?

Dzień dziecka to bardzo przyjemny czas dla wielu małych istot ze względu na czekające prezenty. Ale dziś postanowiłam napisać coś o tych starszych dzieciach – nastolatkach. Dużą część moich pacjentów stanowią nastolatki. Nie tylko dlatego, że w okres nastoletni to czas ujawniania się zaburzeń odżywiania ale mam wrażenie, że dzieci są teraz strasznie samotne a…

Pomyślmy o tych świętach (i nie tylko) inaczej

„Wszystko rozpoczyna się od myśli. Myśli prowadzą do uczuć, uczucia prowadzą do działań, działania do rezultatów” J. Beck Te święta będą inne. Może nie będzie nas tak dużo przy stole. Nie będzie odwiedzin, nie będzie nabożeństw, nie będzie aż tyle jedzenia. Będzie trochę ciszej, skromniej…  Odczuliśmy wiele strat. Często właśnie na te elementy kierujemy swoją…

Jak nie przytyć podczas epidemii?

Sytuacja, w której się znaleźliśmy zmieniła codzienne funkcjonowanie, zaburzyła plan dnia, zegar biologiczny zaczął tykać w innym rytmie a lodówka jakby częściej otwiera się i nie po to, by zaczerpnąć świeżego powietrza… Taka zmiana stylu życia znacząco wpływa na nasze dotychczasowe nawyki żywieniowe, rozkład dnia i emocje. Wiele osób zmaga się z jedzeniem pod wpływem…

Wszystko co czujesz jest OK – o żałobie i stracie podczas epidemii

Nie da się ukryć.  Nastały czasy gdzie każdy, choć trochę w swoim życiu odczuwa zmianę funkcjonowania. Traktowanie niepoważne zaistniałej sytuacji, tak samo jak rozsiewanie paniki pokazują jak trudno jest nam zaakceptować nagłą zmianę w stylu życia narzuconą z zewnątrz. Osobiście zajęło mi kilka dni pogodzenie się z tym, że jestem w domu, nie mogę iść…

#osobiście do Kobiet

Pamiętam kiedy pierwszy raz spojrzałam na mamę jak na kobietę – pierwszy raz zauważyłam, że ma ładne oczy, zgrabne nogi i przekonujący uśmiech. Pamiętam jak babcia w swojej meblościance na wysoki połysk zastawiała lustra pudełkami po bombonierkach żeby nie patrzeć na swoją twarz. Pamiętam jak pierwszy raz zobaczyłam swoją nauczycielkę od fizyki pijaną. Pamiętam grozę…

Świąteczne oczekiwania i dobra komunikacja

Święta za pasem. Mieszanina stanów, w których pojawiają się radosne oczekiwanie, stres, niepokój, zmęczenie, frustracja, ekscytacja i wdzięczność to dla większości z nas określenie świątecznej gorączki. Więcej obowiązków i przygotowań, wspomnienia z przeszłości i jednocześnie stres sytuacyjny, zmęczenie psychiczne i fizyczne. Organizacja tych kilku dni pod względem społecznym, jedzeniowym, czasowym i przede wszystkim emocjonalnym to…

Moje podsumowanie: Narodowy Kongres Naturoterapii -Borelioza

Czy wiecie, że prowadzone są badania dotyczące stewi jako rośliny o obiecujących właściwościach na najbardziej lekooporne formy krętka boreliozy (tzw. cysty?) Czy słyszeliście, że usunięcie kleszcza przed upływem 36 godzin od ugryzienia minimalizuje ryzyko zarażenia boreliozą? Czy ktoś z was wie o tym, że noworodek może być zarażony boreliozą jeśli jego mama choruję na boreliozę?…

Quo vadis?

Przełom października i listopada to czas refleksji nad bardzo ważnymi pojęciami – życiem i śmiercią. Związane jest to nie tylko ze świętami a z całym biegiem przyrody. Jesień jest niezwykle refleksyjna. Rozważania wywołują szereg różnych emocji, bowiem każdy z nas zdaje sobie sprawę z upływającego czasu. Rozważania dotyczące życia i śmierci  wynikają z realizacji jakiejś potrzeby.…

Działam automatycznie cz. III + PREZENT

Przed Wami ostatnia część dywagacji teoretycznych dotyczących wprowadzania zmian w życie. Po tym jak już zdamy sobie sprawę z konieczności wprowadzenia zmiany, mamy przed sobą kolejne trzy etapy do przejścia by wypracować sobie nowy nawyk (zachowanie). Jak poprzednio zachęcam do przeczytania wszystkich części artykułu żeby zrozumieć cały i bardzo złożony proces szeroko pojętej zmiany. Szaleństwem…

Zmiano nadchodzę! cz. II

Pamiętasz pierwszy artykuł dotyczący tego tematu?  W telegraficznym skrócie pierwsza część tematyki  zmiany dotyczyła Twojego stanu zdrowia i samopoczucia. Jeżeli czujesz się zmęczony, sfrustrowany, zły, nie masz energii i gdzieś zagubiłeś sens życia to pierwszym krokiem jest zatrzymanie się w ciągłym pędzie i refleksja nad całością swojego życia. To wbrew pozorom bardzo trudne zadanie. Niektórych…

Przestrzeń życiowa, priorytety i planowanie cz. I

Być może każdy Twój dzień jest podobny do drugiego. Może czasem zadajesz sobie pytanie: czy to już środa?! A może myślisz – O nie… to dopiero środa. Weekend wydaje się kurczyć do mrugnięcia okiem a czas po pracy nie zostawia chwili wytchnienia bo: DzieciGotowanieSprzątaniePrasowaniePiesRodzice, którym trzeba pomocTerapie i leczenieZnajomiPraca, praca i jeszcze raz praca Dopisz…

Wystarczająco dobry psycholog

Jest wiele przypadku w tym, w jaki sposób ludzie podejmują decyzje. — Daniel Kahneman Jeden z trudniejszych kroków za Tobą. Zdecydowałeś się poprosić o pomoc. Przełamałeś lęki, dostrzegłeś procesy, które nie służą twojemu samopoczuciu i uwierzyłeś, że ktoś może Ci pomóc. Wiesz, że na świecie istnieją ludzie, którzy z miłości (o tak!) zdecydowali się pomagać…

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: